home Ostatní Máte problém donutit děti k pravidelnému čtení? Pomůžeme vám třemi tipy, jak lépe zvládnout čtenářskou krizi!

Máte problém donutit děti k pravidelnému čtení? Pomůžeme vám třemi tipy, jak lépe zvládnout čtenářskou krizi!

Jen malé procento dětí se vzhlédne v četbě. To bylo pravidlem už v době, kdy jsme před desítkami let neměli takové velké množství možností, jak se doma zabavit. Dnes, v době sociálních sítí, internetu, her a přenosných zařízení, je tak čtení ještě více v pozadí dětského denního programu.

Jenže je to problém, protože i občasným čtením dochází k celé řadě věcí, které mohou zdokonalit dítěti nejen znalosti a schopnosti, ale víceméně celý život. My vám dnes přinášíme tři tipy na to, jak se pokusit překonat čtenářskou krizi s dětmi.

Úplně se odchylte od školních osnov

Děti v rámci školních osnov na jakékoliv úrovni od základní až po akademickou, čtou mnohdy velice složité texty, které jsou vybrány hlavně pro společenský přesah. Pochopitelně je tak poměrně malé procento těch, kteří se v textech následně vzhlédnou a chtějí číst více. Jenže nejoblíbenější knihy jsou bohužel ty, které ve školách moc často nepotkáme. Proto zkoušejte literaturu hledat například na základě hodnocení, nebo podle předchozích zkušeností od kamarádů.

Jděte na to postupně a bez nátlaku

Pokud dítě dokáže najít oblíbeného hrdinu, tak bude četba vmžiku o něčem jiném. Bude se na ní těšit a bude si jí chtít užívat. Jenže problém je v tom, že rodiče pak velice často začnou tlačit na děti pravidelnými čtenářskými časy a dalšími stresujícími faktory. Proto děti nechte, aby si našli svoje nejčtenější knihy a věnovali jim pravidelně čas podle toho, jak moc se jim zrovna chce. Pokud je příběh zaujme, rády si ho najdou!

Nechte se inspirovat ostatními

Nevybírejte dítěti základně literaturu sami, ale zkuste se naopak společně s dítětem inspirovat u ostatních. Můžete navštívit knihkupectví, nebo si projít databáze a články na téma nejlépe hodnocené knihy různých žánrů. Dostanete možná až překvapivě velké množství možností, z jakých si budete moci vybírat. A sami uvidíme, že dítěti bude četba mnohem příjemnější v moment, kdy si bude moci vybrat samo. Navíc je dost možné, že si vybere zfilmovanou verzi některého z populárních bestsellerů.