home Ostatní Máte problémy s akustikou v sálech? Řešením je profesionální měření akustiky

Máte problémy s akustikou v sálech? Řešením je profesionální měření akustiky

Akustika v prostoru byla vždycky věcí, která patřila mezi poměrně dost velkou problematiku moderních i starších staveb. Pochopitelně platí i rovnice, že čím větší sál či prostor řešíme, tím je také akustika obtížnější k docílení stoprocentního výkonu.

V případě sálů a konferenčních místností je navíc akustika nejen otázkou komfortu, ale především výkonu a kvality pro posluchače. Jednou z cest, jak dosáhnout opravdu kvalitní akustiky, je její profesionální měření.

Specifické měření pro velké sály

Pokud se bavíme o velkém sále, tak je akustika poměrně dost komplexní problém. Může tady hrát roli celá řada věcí od velikosti a rozložení místnosti, po technologické vybavení a další podobné záležitosti. Zkrátka není to pouze na jedné jediné variantě. Právě proto je akustika sálů velice specifická a je na ní potřeba přistupovat pomocí komplexní měření akustiky. Jednoduše pak můžete zjistit, že mohou být problémy i v drobných detailech, které ani nemusí potřebovat žádné finance či námahu k tomu, aby byly vyřešeny.

Pozice přednášejícího je základ

Jak u velkých sálů, tak i u malých konferenčních místností, bude vždycky jednou z nejdůležitějších otázek pozice přednášejícího. Ta totiž dokáže ovlivnit opravdu hodně, a přitom může jít o úpravy v řádu desítek centimetrů či metrů. Takzvané měření srozumitelnosti je metodou, pomocí které můžete efektivně změřit, jak slyší každý posluchač v místnosti bez rozdílu. Díky tomu tak můžete upravit pozici přednášejícího nebo upravit místnost tak, aby byl zážitek z přednesu opravdu rovnoměrný pro každého účastníka akce.

Na řešení vzniklých problémů nejste sami

Všechna tato a mnohá další měření vám ukáží to, kde tví problém. Většinou jde hlavně o organizaci nábytku v místnosti, nebo o místa pohlcující a vracející zvuk zpátky k jeho zdroji. To všechno jde většinou jednoduše upravit. Součástí práce je tak i návrh a realizace akustických úprav, které vám přinesou ten největší rozdíl oproti předchozímu stavu. Úpravy se přitom mohou týkat jak organizace vnitřku nemovitosti, tak i struktury interiéru a exteriéru stavby. Vždy záleží na konkrétním příkladě.