home Ostatní Které doplňky by vám rozhodně neměly chybět při prvotním výcviku mladých koní?

Které doplňky by vám rozhodně neměly chybět při prvotním výcviku mladých koní?

Práce s koňmi je něco magického. Jedná se o zvířata, která mají velice silný temperament a charakter. Jsou velice výkonná a při svojí ohromné síle jsou přesto citlivá a dokáží se polekat i z těch nejmenších podnětů, které mohou v okolí najít. Zkrátka péče o ně není nic jednoduchého, ale kdokoliv se do ní, kdy ponořil, tak zajisté sám potvrdí, že se jedná o jednu z nejhezčích věcí na světě.

Specifickou záležitostí jsou potom první krůčky, které kůň během svého výcviku absolvujte. Je zde potřeba myslet na spoustu věcí, které kůň nemusí nutně ovládnout hned v prvních měsících a letech, ale nutně je musí poznat, aby mu později nebyly zcela cizí.

Brzké si zvykání na uzdičku

Pochopitelně pro koně není nijak příjemné a přirozené, že mají v ústech při jízdě jakýkoliv předmět. Ačkoliv je uzdečka sama o sobě koncipovaná tak, že koni nebude nijak nepříjemná, tak jde rozhodně o jednu z věcí, na které si budou i šlechtěné koně chvíli zvykat. Proto je potřeba, aby se s ní dokázal kůň sžít opravdu co nejrychleji. Ideálně tedy už v prvních měsících svého života, kde se postupně učí jezdecké návyky.

Postupné si zvykání na sedlo

Kůň si pochopitelně musí zvyknout také na to, že nosí sedlo. Opět se totiž nejedná o přirozenost, kterou by kůň chtěl a vyhledával, ale jakmile si na ni zvykne, tak s ní bude v naprostém pořádku. Zde je potřeba být velice opatrní a počínat si po drobných krocích. Prvním důvodem je to, aby kůň nebyl v šoku, ale také fakt, že na sedlo nemusí být fyziologicky ještě připravený. Jako první se tak dávají podsedlové dečky, které umožňují koni zvyknout si na pocit, že na zádech mají předmět.

Nepodceňujte výživu koně

Především ty koně, které jsou drilovány k budoucím soutěžním účelům, je potřeba opravdu velice dobře vyživovat. Mimo jejich přirozené a pokud možno co nejvíce pestré stravy bychom přitom měli myslet i na doplňky. Typickým příkladem je Alavis MSM pro koně. Přípravek, který obsahuje extrémní množství kolagenu a příbuzných látek, které mají za úkol zpevňovat to nejpodstatnější, samotný pohybový aparát každého koně.