home Ostatní Jaké jsou rozdíly mezi digitálním a ofsetovým tiskem?

Jaké jsou rozdíly mezi digitálním a ofsetovým tiskem?

Digitální a ofsetový tisk. Laik by mohl říct, že se jedná o jednu a tu samou proceduru, opak je ale pravdou. A v tomto článku se podíváme na rozdíly.

Nejen ve firemní sféře, ale i při domácím tisknutí budete mít na výběr z celé řady druhů tisku. Velkoformátový tisk se ale často smrskne pouze na dvě procedury – ofset a digitální tisk. Jaký je mezi nimi rozdíl? Možná jste to nevěděli, ale odlišnosti jsou podstatné. To si ale probereme až v následujících řádcích.

V čem se liší?

Zjednodušeně řečeno – ofsetový tisk je obměnou starého nepřímého tisku. Ten probíhal tak, že se nejprve vytvořila tisková forma, z ní se vytvořil předobraz na válec a z něj teprve vzešel výsledný materiál. A tímto způsobem funguje i velkoformátový tisk Praha v podobě ofsetového tisku. Digitální tisk ale sází na moderní pojetí. Nic neobchází a tiskne přímo z daného zařízení. Tato technologie se navíc postupem času zkvalitňuje. Nejenže tak získáváte kvalitnější výstupy, ale také ušetříte na spotřebním materiálu.

Velké formáty tisku

Digitální tisk ale často mívá omezení v podobě velikosti papíru. Maximální velikosti se sice časem posouvají kupředu, nejčastěji se ale setkáte s maximem v podobě velikosti A3 až A2. Ofsetový tisk taková omezení nemá. Zvládne vytisknout téměř jakékoliv velikosti. Poradí si i s formátem A0, který už je opravdu rozměrný.

Digitální tiskárny samozřejmě také zvládne velkoplošné formáty, ale tiskárny k tomu musí použít celou řadu triků. Billboardy tak většinou skládají z více papírů. To samé platí pro plakáty a další velkoplošné tisky. Dá se ale říct, že oba způsoby tisku jsou kvalitní a mají vlastní výhody. Ať už tedy sáhnete po jakékoliv formě, rozhodně neprohloupíte.